DECOR FORM

Makrama – sztuka wiązania węzłów z historią w tle

a close up of a curtain with a pattern on it
a group of different colored twine on a wooden table
12 marca 2025

Makrama, sztuka wiązania sznurków, to technika, która fascynuje ludzi od wieków. Mimo że w ostatnich latach przeżywa swój renesans, jej korzenie sięgają starożytności. Zapraszam Cię w podróż przez historię makramy, aby odkryć jej fascynujące początki i ewolucję.

 

Skąd się wzięła makrama?

Początki makramy są trudne do jednoznacznego określenia, ale uważa się, że technika ta narodziła się na Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie w Babilonii i Asyrii. Pierwsze ślady makramy można odnaleźć w zdobieniach tkanin i frędzli, które były popularne w tych regionach już tysiące lat temu.

Sztuka wiązania węzłów rozprzestrzeniła się wraz z wędrówkami ludów i rozwojem handlu. Arabscy tkacze, którzy opanowali tę technikę, rozpowszechnili ją w Afryce Północnej i Hiszpanii. Stamtąd makrama trafiła do Europy, gdzie zyskała popularność w różnych okresach historycznych.

 

Makrama w Europie

W XVII i XVIII wieku makrama stała się popularna w europejskich salonach, zdobiąc ubrania, obrusy i inne tekstylia. Marynarze, którzy spędzali długie miesiące na morzu, używali technik makramy do tworzenia ozdobnych węzłów i przedmiotów użytkowych, takich jak hamaki czy liny.

W XX wieku makrama przeżyła swój renesans w latach 70., stając się symbolem stylu boho i hippie. W tym okresie makrama zyskała popularność jako forma dekoracji wnętrz, zdobiąc ściany, okna i meble.

 

Jak powstaje makrama?

Makrama to technika, która polega na wiązaniu sznurków w określone węzły, tworząc różnorodne wzory i formy. Do tworzenia makramy potrzebne są jedynie sznurki i umiejętność wiązania węzłów.

Podstawowe węzły makramy to węzeł płaski, węzeł spiralny i węzeł żebrowy. Z ich pomocą można tworzyć niezliczone kombinacje i wzory, od prostych bransoletek po skomplikowane makramy ścienne.

 

 

Makrama dzisiaj

Dziś makrama przeżywa kolejny okres popularności, stając się modnym elementem dekoracji wnętrz i rękodzieła. Artyści i projektanci wykorzystują makramę do tworzenia unikalnych ozdób, biżuterii, a nawet mebli.

Makrama to nie tylko piękna forma sztuki, ale także relaksujące i satysfakcjonujące hobby. Tworzenie makramy pozwala na wyrażenie swojej kreatywności i stworzenie unikalnych przedmiotów, które będą ozdobą każdego domu.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci historię i technikę makramy.

Zachęcam Cię do spróbowania swoich sił w tej fascynującej sztuce wiązania węzłów!

 

- Kalina

 

RODO

Strap&Go :

Decor Form : 

Żeromskiego 10a

58-100 Świdnica

Polska

NIP 8851587630

straps@decorformstudio.com

info@decorformstudio.com

Regulamin

Polityka prywaności

Dostawa i zwroty

 

Strona internetowa utworzona za pomocą WebWave.